Дорожня карта України до майбутнього за штучним інтелектом

intelligence
Штучний інтелект України

В останні роки галузь штучного інтелекту світового класу (AI) в Україні стала щось на зразок візитної картки для швидко розвиваючогося технологічного сектору країни. Українським стартапам на мільярд доларів, включаючи Grammarly та GitLab, вдалося встановити глобальну присутність, зберігаючи офіси ШІ (AI) в Україні. Тим часом, по мірі поширення інформації, світові технологічні гіганти, такі як Samsung, Google та Rakuten, створили в країні центри досліджень та розробки AI (ШІ – штучний інтелект).

Цей успіх виявився можливим без будь-якої значної державної підтримки. Дійсно, багато хто вважає, що енергійність та динамізм української галузі ШІ принаймні частково зумовлені відносною відсутністю втручання держави у цей сектор.

Дух вільного ринку, що характеризує український технологічний сектор, призвів до значного скептицизму, коли наприкінці 2020 року вперше були оприлюднені плани щодо офіційної Національної стратегії розвитку ШІ на наступне десятиліття. Затверджена Кабінетом Міністрів України, ця Стратегія розвитку має на меті використати існуючий у країні потенціал ШІ та спрямувати його на низку стратегічних національних пріоритетів.

Початкова реакція на Стратегію розвитку була обнадійливою, і не спостерігалося жодних значних реакцій галузі. Це, можливо, зовсім не дивно. На відміну від багатьох інших амбіційних, але в кінцевому підсумку непрактичних українських доріг щодо реформ останніх років, нещодавно прийнята Стратегія розвитку ШІ – це робота експертного співтовариства, що має прямий застосовний реальний світовий досвід у приватному секторі. Багато людей, які стояли за ініціативою, раніше брали участь у попередній неформальній групі професіоналів галузі, яка вперше розпочала співпрацю в 2013 році з метою сприяти розвитку процвітаючої екосистеми ШІ в Україні.

Мало хто поставить під сумнів основну передумову, згідно з якою Україна повинна прагнути визначити пріоритет розвитку своїх переваг ШІ.

Згідно з індексом готовності уряду Оксфорда до штучного інтелекту 2020 року, Україна в даний час є постачальником номер одного штучного інтелекту у Східній Європі зі 150 визнаними провайдерами порівняно зі 110 польськими. Це є міцною базою для розширення. Однак більшість спостерігачів вважають, що очікуваний прогрес у галузі ШІ протягом найближчого десятиліття швидко призведе до зниження нинішніх рівнів розвитку. У середньостроковій перспективі ШІ повинен стати основою змагання між країнами в середині двадцять першого століття, причому успіх України значною мірою залежить від її здатності скористатися значним поточним потенціалом ШІ в країні.

Нова стратегія розвитку України спрямована на впровадження технологій ШІ у всі аспекти розвитку країни. Він прагне реформувати систему освіти, щоб забезпечити наступне покоління українських технологічних компаній талантами ШІ та кваліфікованим людським капіталом, необхідним для просування країни вперед. Він також спрямований на пришвидшення впровадження технологій ШІ в українській економіці для забезпечення глобальної конкурентоспроможності галузей, починаючи від важкої промисловості та закінчуючи сільським господарством.

Важливість інтеграції технологій ШІ не можна переоцінити. Наприклад, Україна зараз входить до числа дванадцяти світових експортерів зброї. Однак до 2030 року, як очікується, практично всі системи озброєння матимуть елементи ШІ. Якщо Україна не вдасться встигнути за цією світовою тенденцією, країна неминуче втратить частку ринку і швидко опиниться неконкурентоспроможною. Ті самі принципи застосовуються практично в кожному секторі української економіки.

Зважаючи на нинішні обставини, більшість експертів зі штучного інтелекту в Україні вважають, що два сектори, що мають найбільший потенціал для прогресу, – це освіта та оборона. Криза коронавірусу спричинила величезні порушення в системах освіти у всьому світі. Покоління школярів виявилось змушеним проводити більшу частину минулого року у дистанційному навчанні. Це відкрило безпрецедентні можливості для технологічних рішень, що використовують ШІ. Ці нові звички, ймовірно, переживуть вплив пандемії. Тим часом триваючий воєнний конфлікт України з кремлівськими силами на сході країни продовжує стимулювати попит на інновації ШІ, які сприятимуть підвищенню обороноздатності України, одночасно рятуючи життя на передовій.

Аграрний сектор України – це ще одна сфера економіки з очевидним потенціалом ШІ. Величезна та швидко модернізується українська сільськогосподарська галузь є ідеальним середовищем для розвитку ШІ, і численні історії успіху вже демонструють здатність місцевих агротехнологічних стартапів розширюватися на міжнародній арені.

Протягом останнього десятиліття ІТ-аутсорсинг був ключовим двигуном, що сприяє зростанню українського технологічного сектору. Це допомогло досягти значних щорічних темпів зростання протягом тривалого періоду, але зараз Україна повинна прагнути рухатися вгору по продовольчому ланцюгу, якщо країна хоче повністю розкрити свій потенціал у світовій технологічній економіці. Це логіка нещодавно прийнятої Національної стратегії розвитку ШІ.

Журі все ще не розглядає ефективність українських планів, але поява цієї нової Стратегії розвитку вже сама по собі є важливою заявою про наміри для країни, яка прагне підвищити свою міжнародну конкурентоспроможність у швидко розвивається технічній економіці.

Автор: Vitaliy Goncharuk – є головою експертного комітету України з питань розвитку AI.
Джерело: AtlanticCouncil
Фото: Gerd Altmann

Залишити відповідь

*