У боротьбі за “Мотор Січ” зростають ставки

motor
Авіазавод "Мотор Січ"

Протистояння між США і Китаєм за український авіазавод “Мотор Січ” продовжує загострюватися. Чому підприємство так потрібне Пекіну?
Конфлікт навколо стратегічного авіапідприємства остаточно перейшов з економічної у політичну площину. Пекін 2-го лютого дипломатичними каналами передав до Києва ноту, також днем раніше речник міністерства закордонних справ Китаю закликав Київ “захищати законні права й інтереси китайських підприємств та інвесторів”.
Тим часом підвищують ставки і Сполучені Штати.
Запровадивши санкції, Україна і США остаточно заблокували перехід авіазаводу під контроль Китайських інвесторів. Як взагалі стратегічне підприємство #вУкраїні ледь не опинилося у руках китайців?

Чому “Мотор Січ” важлива для Китаю і чому з цього приводу так переймаються у Вашингтоні?
Основна продукція заводу “Мотор Січ” – це двигуни для військових і цивільних літаків та гелікоптерів. Контрольний пакет акцій компанії до продажу 2017 року китайським інвесторам належав В’ячеславу Богуслаєву – ексдепутату Верховної Ради, генеральному директору підприємства. Основним покупцем продукції “Мотор Січ” багато років була Росія.

Що саме потрібно китайцям?
Найбільш ласим шматком для китайців називають не стільки виробничі потужності “Мотор Січі”, скільки технології. Річ у тім, що колишній компанії Богуслаєва належать права на розробки, які у випадках оборонних підприємств зазвичай належать державним конструкторським бюро. Тепер власник “Мотор Січі” фактично може розпоряджатися державними стратегічними технологіями.
Найцікавішими для китайської армії технологіями, які є у розпорядженні компанії “Мотор Січ” – це розробки двигунів для військових гелікоптерів.

Крилаті ракети?
Найбільш цікавою для китайського військово-промислового комплексу один з експертів вважає маловідому широкому загалу розробку українських інженерів – двигун для дозвукових цивільних безпілотних літальних апаратів МС-400, який розроблявся свого часу як двигун для крилатих ракет.
США побоюються, що ці розробки можуть прискорити китайську програму будівництва крилатих ракет нового покоління.

Туманне майбутнє “Мотор Січі”.
Відкриття виробництва двигунів для літаків та гелікоптерів у Китаї рано чи пізно неминуче означало би згортання виробництва в Україні вважають військові експерти. Ситуація йде до націоналізації підприємства. Підприємство перебуває у скрутному фінансовому стані, через що на тлі правової невизначеності модернізація виробництва неможлива.

Акції можуть дістатися китайцям?
На даний час санкції роблять неможливим надання дозволу з боку Антимонопольного комітету на об’єднання дрібних пакетів акцій “Мотор Січі” у контрольний, який дозволив би китайцям розпоряджатися майном запорізького авіавиробника.

Джерело: dw.com
Фото: Tumisu

Творча людина, автор, журналіст, блогер, учень по життю. "Кожен має право на вибір і свободу вираження поглядів".

Залишити відповідь

*